چه لزومی دارد که متخصص قلب کودکان با پزشکان سایر رشته ها مشورت کند؟

متخصصین قلب و عروق کودکان تخصص گسترده ای در برخورد با بیماریهای قلب کودکان دارند که از بسیاری جهات با قلب بزرگسالان متفاوت است. از دلایلی که متخصصان قلب کودکان با سایر پزشکان مشورت می کنند این است که برخی از مشکلات قلبی ممکن است بر سایر اندام ها یا سیستم های بدن تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، نقایص مادرزادی قلب ممکن است با سندرم های ژنتیکی، ناهنجاری های کروموزومی یا اختلالات رشدی مرتبط باشد که نیاز به ارزیابی و مدیریت توسط متخصصین ژنتیک، غدد درون ریز، متخصصان مغز و اعصاب یا متخصصان رشد و نمو دارد. به طور مشابه، فشار خون ریوی ممکن است ناشی از بیماری‌های ریوی، اختلالات خونی یا بیماری‌های کبدی باشد که باید توسط متخصصان ریه، هماتولوژیست یا متخصصین گوارش مورد بررسی قرار گیرند. فشار خون سیستمیک ممکن است مربوط به مشکلات کلیوی، عدم تعادل هورمونی یا چاقی باشد که نیاز به درمان توسط نفرولوژیست، متخصص غدد یا متخصص تغذیه دارد.

دکتر فرشاد جعفری برای ارائه بهترین مراقبت به کودکان، شما والدین عزیز را به کارشناسان و پزشکان مورد تایید خود در رشته های مختلف ارجاع  می دهد. بدین وسیله شما والدین عزیز، اطمینان داشته باشید که فرزندتان، بهترین درمان و نتایج ممکن را برای بیماری های خود دریافت می کند.

والدین عزیز برای  مشاوره آنلاین با دکتر فرشاد جعفری، حتی در روزهای تعطیل، با این شماره ها تماس بگیرید تا برای شما وقت ویزیت آنلاین هماهنگ کنند:
09106635033 – 09034688695
برای مشاوره آنلاین و نسخه الکترونیک، کد ملی فرزندتان و یک شماره موبایل به منشی بدهید.

فوق تخصص نوزادان: متخصص نوزادان، پزشکی است که در مراقبت از نوزادان تازه متولد شده، به ویژه نوزادان نارس، کم وزن و یا بیمار تخصص دارد.

فوق تخصص روانپزشکی کودکان و نوجوانان: روانپزشک کودک، پزشکی است که در تشخیص و درمان اختلالات سلامت روان و عاطفه در کودکان و نوجوانان تا سن هجده سال تخصص دارد.

فوق تخصص عفونی کودکان: متخصص بیماری های عفونی کودکان، پزشکی است که در تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری های عفونی در نوزادان، کودکان و نوجوانان تخصص دارد.

فوق تخصص ریه کودکان: متخصص ریه اطفال پزشکی است که در تشخیص و درمان بیماری های تنفسی و ریوی در کودکان تخصص دارد.

فوق تخصص غدد کودکان: متخصص غدد اطفال یک پزشک متخصص در تشخیص و درمان اختلالات هورمونی و بررسی رشد و نمو در کودکان و نوجوانان است.

فوق تخصص جراحی کودکان: جراح اطفال، پزشکی است که در انجام عمل های جراحی بر روی نوزادان، کودکان و نوجوانان تخصص دارد.

فوق تخصص خون و انکولوژی کودکان و نوجوانان: متخصص خون و سرطان شناسی در درمان بیماریهای خونی و سرطانی تخصص دارد.

فوق تخصص گوارش کودکان: متخصص گوارش کودکان، پزشکی است که در تشخیص و درمان بیماریهای مربوط به سیستم گوارش و تغذیه کودکان تخصص دارد.

مسیریابی به مقصد دکتر نقی دارا

فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان: متخصص مغز کودکان، پزشکی است که در تشخیص و درمان بیماریهای مربوط به مغز و سیستم عصبی کودکان تخصص دارد.

متخصص و مشاور ژنتیک: یک متخصص مراقبت های بهداشتی است که در زمینه ژنتیک پزشکی تخصص دارد. مشاوران ژنتیک اطلاعات مربوط به شرایط ژنتیکی، اختلالات ارثی و خطر داشتن فرزندی با بیماری ژنتیکی را ارائه می دهند.

گفتاردرمانی، ارزیابی و درمان مشکلات ارتباطی و اختلالات گفتاری در کودکان است.

چرا همکاری با پزشکان از رشته های مختلف مهم است؟

همکاری بین متخصصین قلب کودکان و پزشکان در سایر زمینه ها، برای ارائه مراقبت های جامع به کودکان مبتلا به مشکلات قلبی عروقی ضروری است. نیاز به مشورت متخصص قلب و عروق کودکان با پزشکان سایر رشته ها از ماهیت پیچیده و به هم پیوسته سلامت، به ویژه در مورد کودکان ناشی می شود. در اینجا دلایلی وجود دارد که چرا همکاری با دیگر رشته ها مهم است:

 1. رویکرد جامع: بهزیستی کودکان تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله سلامت جسمانی، سلامت روان، تحصیلات و محیط اجتماعی است. همکاری با افراد در زمینه‌های مختلف، با در نظر گرفتن همه این جنبه‌ها، امکان یک رویکرد جامع را فراهم می‌کند.
 2. بینش های بین رشته ای: هر رشته پزشکی دیدگاه و تخصص منحصر به فردی را به همراه دارد. به عنوان مثال، متخصصان اطفال می توانند بینشی در مورد سلامت جسمانی ارائه دهند، روانشناسان می توانند به درک سلامت روان کمک کنند، مربیان می توانند راهنمایی هایی در مورد یادگیری و رشد ارائه دهند، و مددکاران اجتماعی می توانند به پویایی های اجتماعی و خانوادگی بپردازند.
 3. شرایط همزیستی: کودکان مبتلا به بیماری های قلبی ممکن است مشکلات سلامتی دیگری نیز داشته باشند. همکاری با متخصصان در زمینه های مختلف تضمین می کند که تمام شرایط موجود در نظر گرفته می شود و برنامه درمانی برای رسیدگی به جنبه های متعدد سلامت کودک هماهنگ می شود.
 4. تداخلات دارویی: برخی از کودکان مبتلا به مشکلات قلبی ممکن است چندین دارو مصرف کنند. همکاری با فارماکولوژیست ها و سایر متخصصان برای اطمینان از عدم وجود تداخلات نامطلوب بین داروهای مورد استفاده برای درمان بیماری قلبی و داروهایی که برای سایر نگرانی های سلامتی تجویز می شوند بسیار مهم است.
 5. ملاحظات رشدی و رفتاری: همکاری با پزشکان اطفال، متخصصان رشد و روانشناسان برای پرداختن به جنبه های رشدی و رفتاری سلامت کودک مهم است. برخی از شرایط قلبی ممکن است بر رشد کودک تأثیر بگذارد و پرداختن به این مسائل نیازمند یک رویکرد چند رشته ای است.
 6. همکاری جراحی و مداخله ای: متخصصان قلب اطفال اغلب از نزدیک با جراحان قلب و عروق کودکان و متخصصان قلب مداخله ای همکاری می کنند. هماهنگی مراقبت بین این تخصص‌ها برای برنامه‌ریزی و اجرای روش‌های جراحی یا مداخلاتی که ممکن است برای رسیدگی به بیماری‌های مادرزادی یا اکتسابی قلبی ضروری باشد، حیاتی است.
 7. مشاوره ژنتیک: برخی از بیماری های قلبی کودکان ممکن است دارای یک جزء ژنتیکی باشند. همکاری با مشاوران ژنتیک و متخصصان ژنتیک برای شناسایی عوامل ژنتیکی بالقوه، ارائه مشاوره مناسب به خانواده ها و در نظر گرفتن پیامدهای ژنتیکی گسترده تر برای سایر اعضای خانواده مهم است.
 8. توانبخشی و فیزیوتراپی: کودکان مبتلا به مشکلات قلبی ممکن است از توانبخشی و فیزیوتراپی بهره مند شوند. همکاری با فیزیوتراپیست ها و متخصصان توانبخشی به طراحی و اجرای برنامه های ورزشی و توانبخشی مناسب با وضعیت قلبی کودک کمک می کند.
 9. حمایت خانواده: مددکاران اجتماعی و مشاوران خانواده می‌توانند از خانواده‌هایی که با بیماری قلبی کودک سر و کار دارند حمایت اساسی کنند. همکاری با این متخصصان به رسیدگی به جنبه های عاطفی و اجتماعی سلامت کودک کمک می کند و تضمین می کند که خانواده ها منابع و حمایت لازم را دارند.
 10. راه حل های جامع: مسائل پیچیده اغلب به راه حل های جامع نیاز دارند. با مشورت با همکاران رشته های مختلف، می توانید استراتژی هایی ایجاد کنید که ماهیت چند وجهی چالش های پیش روی کودکان را در نظر بگیرد.
 11. مداخله اولیه: شناسایی و پرداختن به مسائل در زندگی کودک در مراحل اولیه حیاتی است. همکاری بین متخصصان امکان راهبردهای مداخله زودهنگام را فراهم می کند که می تواند از مشکلات احتمالی قبل از تشدید آنها جلوگیری کند.
 12. تصمیم گیری آگاهانه: هنگام تصمیم گیری در مورد رفاه کودک، داشتن نظرات متخصصان مختلف تضمین می کند که تصمیمات خوب هستند و همه عوامل مرتبط را در نظر می گیرند.
 13. شبکه و منابع: همکاری پزشکان، فرصت هایی را برای ایجاد شبکه ای از متخصصان کار با کودکان فراهم می کند. این شبکه می تواند منبع ارزشمندی برای تبادل اطلاعات، ارجاعات و به اشتراک گذاری بهترین شیوه ها باشد.
 14. خلاقیت تقویت شده: همکاری بین رشته ای خلاقیت و نوآوری را تقویت می کند. گرد هم آوردن دیدگاه های مختلف می تواند به راه حل های خلاقانه ای منجر شود که ممکن است هنگام کار در یک رشته مشخص نباشند.

والدین عزیز برای  مشاوره آنلاین با دکتر فرشاد جعفری، حتی در روزهای تعطیل، با این شماره ها تماس بگیرید تا برای شما وقت ویزیت آنلاین هماهنگ کنند:
09106635033 – 09034688695
برای مشاوره آنلاین و نسخه الکترونیک، کد ملی فرزندتان و یک شماره موبایل به منشی بدهید.

شنبهبعدازظهر12-16
یکشنبهصبح و بعدازظهر8-16
چهارشنبهصبح8-12