نقص دیواره بین دهلیزی -ASD

تعریف :
قلب ما دارای دو دهلیز می باشد که توسط دیواری از یکدیگر جدا شده اند. گاه این دیواره به درستی تشکیل نمی شود و نقصی در آن به وجود می آید که به آن سوراخ بین دهلیزی یا ASD گفته می شود.
تاثیر بیماری :
در اثر وجود نقص دیواره بین دهلیزی، خون از دهلیز راست به دهلیز چپ می شود و این امر باعث بزرگی دهلیز و بطن راست می گردد. همچنین خون بیشتری وارد شریان ریوی میگردد.

علایم بیماری :
هر چه نقص بین دهلیزی بزرگتر باشد علایم بیماری زودتر خود رو نشان می دهد. کودک ممکن است دچار خستگی در فعالیت گردد. در هنگام معاینه و گوش دادن به صدای قلب ممکن است، پزشک صدایی غیر طبیعی بشنود. گاه کودک دچار نامنظمی در ضربان قلب می گردد که وقتی بررسی می شود، نقص دیواره بین دهلیزی کشف می گردد.
درمان بیماری :
اگر اندازه سوراخ کوچک باشد ممکن است با بزرگ شدن کودک، خودبخود سوراخ بسته شود ولی اگر تا یکسالگی بسته نشود معمولا دیگر خودبخود بهبود نخواهد یافت. بهترین زمان برای درمان ASD دو تا پنج سالگی می باشد. در گذشته تمام ASD ها به روش جراحی بسته می شدند. که در این روش قفسه سینه باز شده و با استفاده از لایه پریکارد قلب، سوراخ بسته می شود.

امروزه بسیاری از نقص های دیواره بین دهلیزی توسط آنژیوگرافی و بدون استفاده از جراحی، قابل درمان می باشند. در این روش از رگ ناحیه کشاله ران وارد عروق و سپس قلب می شویم و با عبور کاتترها و شیت ها، وسیله ای تور مانند در محل سوراخ گذاشته می شود. دکتر فرشاد جعفری با داشتن فلوشیپ اقدامات مداخله ای قلب، درمان این بیماری را به روش آنژیوگرافی انجام می دهند.

دریافت نوبت از دکتر فرشاد جعفری

راهنمای نوبت دهی بیمارستان قلب شهید رجایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *