افتادگی(پرولاپس) دریچه میترال چیست؟ (Mitral valve prolapse-MVP)

قلب ما دارای چهار حفره( دو دهلیز و دو بطن) می باشد. *دریچه میترال* یکی از چهار دریچه قلب است که بین دهلیز چپ و بطن چپ قرار دارد و جریان خون را از دهلیز چپ به بطن چپ هدایت می کند. دریچه میترال از دو فلپ یا کاسپ( پرده) تشکیل شده است. که در طی هر ضربان قلب باز و بسته می شود. عملکرد اصلی دریچه میترال این است که اجازه می دهد خون از دهلیز چپ به بطن چپ جریان یابد و در عین حال، هنگام انقباض بطن ها، از جریان برگشتی خون از بطن چپ به دهلیز چپ جلوگیری می کند.

 “افتادگی یا شلی دریچه میترال(MVP)” وضعیتی است که در آن دریچه میترال، به طور طبیعی بسته نمی شود . در پرولاپس دریچه میترال، یک یا هر دو پرده دریچه، شل بوده و به سمت دهلیز چپ خمیدگی پیدا می کند. هنگامی که دریچه های قلب به طور طبیعی کار می کنند، جریان خون تنها در یک جهت حرکت می کنند(از سمت دهلیز به سمت بطن). دریچه میترال به طور معمول جریان خون را از دهلیز چپ به بطن چپ عبور می دهد . هنگامی که فلپ های دریچه میترال به درستی بسته نمی شوند، خون می تواند به سمت عقب در جهت اشتباه نشت کند. هنگامی که خون از بطن چپ به سمت دهلیز چپ به عقب( داخل دهلیز) نشت می کند، پزشکان آن را “نارسایی میترال” می نامند. برخی از بیماران مبتلا به افتادگی دریچه میترال نارسایی میترال دارند. توجه داشته باشید که پرولاپس دریچه میترال می تواند همراه با نارسایی دریچه باشد یا نباشد.

علت افتادگی دریچه میترال چیست؟
افتادگی دریچه میترال ممکن است به خودی خود اتفاق بیفتد(مادرزادی) یا با سایر شرایط پزشکی همراه باشد. به عنوان مثال، “بیماری های بافت همبند” که بیماری هایی هستند که بر بافت های خاصی در بدن تأثیر می گذارند، می توانند باعث افتادگی دریچه میترال هم بشوند.
علائم افتادگی دریچه میترال چیست؟
بسیاری از افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال هیچ علامتی ندارند. گاه در طول معاینه، پزشک متوجه می شود که بیمار دچار MVP می باشد. زمانی که پزشک با گوشی پزشکی به صدای قلب گوش می دهد صدای «کلیک» را می شنود. آنها همچنین ممکن است یک سوفل قلبی را بشنوند. سوفل قلبی یک صدای غیرعادی است که اغلب در ضربان قلب مانند یک “وزش باد” به نظر می رسد. برخی از افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال علائمی مانند درد قفسه سینه، احساس تندی ضربان قلب، غش یا احساس سرگیجه دارند. حتی اگر گاهی اوقات این علائم در افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال رخ می دهد، ممکن است این علائم ناشی از افتادگی دریچه میترال نباشد. افتادگی دریچه میترال می تواند خفیف تا شدید باشد. گاهی اوقات منجر به مشکلات جدی نیز می شود. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • نارسایی میترال: اکثر موارد پرولاپس میترال همراه با نارسایی دریچه نمی باشند. اگر نارسایی دریچه ایجاد شود، معمولاً تا زمانی که شدید نباشد هیچ علامتی ایجاد نمی کند. نارسایی شدید میترال می تواند باعث مشکلات تنفسی و خستگی هنگام فعالیت شود.
  • اندوکاردیت عفونی(زمانی که دریچه قلب عفونی می شود): این عارضه بسیار نادر است. این معمولاً باعث تب، لرز و خستگی می شود.
  • مشکلات ریتم قلب: در مواردی افراد مبتلا به MVP دچار نامنظمی در ضربان قلب می شوند. گاهی اوقات، این باعث می شود افراد احساس کنند که قلبشان تند می تپد.

آیا آزمایشی برای تشخیص پرولاپس دریچه میترال در فرزندم وجود دارد؟
بله. MVP اغلب در طول یک معاینه معمولی تشخیص داده می شود، زمانی که پزشک با گوشی پزشکی به صدای قلب فرزندتان گوش می دهد و صدای کلیک یا سوفل را می شنود. اگر پزشک صدای غیرعادی بشنود، ممکن است کودک شما را به متخصص قلب کودکان ارجاع دهد. متخصص قلب یک معاینه فیزیکی کامل انجام می دهد و به قلب گوش می دهد. سپس، پزشک ممکن است آزمایشاتی مانند اکوکاردیوگرام، که به آن «اکو» گفته می‌شود، و الکتروکاردیوگرام (نوار قلب یا ECG) تجویز کند. بهترین آزمایشی که اغلب برای بررسی افتادگی دریچه میترال استفاده می شود، اکوکاردیوگرام است. در اکو می توان وجود یا عدم وجود نارسایی میترال را نیز به خوبی ارزیابی کرد. این روش تشخیصی از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از قلب هنگام تپش استفاده می کند. اندازه حفره های قلب را نشان می دهد، قلب چقدر خوب پمپاژ می کند و دریچه های قلب چقدر خوب کار می کنند.

پرولاپس دریچه میترال چگونه در کودک درمان می شود؟
درمان بستگی به این دارد که افتادگی دریچه میترال چقدر شدید است و آیا باعث ایجاد مشکل می شود:
افراد مبتلا به افتادگی خفیف دریچه میترال و نارسایی خفیف میترال معمولاً نیازی به درمان ندارند. اما پزشک وضعیت آنها را پیگیری می کند تا ببیند که آیا بعداً بدتر می شود یا خیر. افراد مبتلا به نارسایی شدید میترال ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. در حین جراحی، پزشک دریچه میترال را تعمیر یا تعویض می کند. برخی از افرادی که نمی توانند عمل جراحی انجام دهند می توانند در عوض روشی را برای کاهش نشت انجام دهند. در طی این روش، پزشک لوله‌ای به نام کاتتر را وارد رگ خونی در بازو یا پا می‌کند. سپس، پزشک کاتتر را به سمت قلب پیش می برد و یک گیره به لت های دریچه می چسباند. درمان های دیگری که برخی از افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال ممکن است داشته باشند عبارتند از:

  • داروهایی که فشار خون را کاهش می دهند.
  • داروهایی که مشکلات ریتم قلب را درمان می کنند.
  • داروهایی که به جلوگیری از لخته شدن خون کمک می‌کنند. اگر افراد دارای مشکل ریتم قلب به نام «فیبریلاسیون دهلیزی» باشند، ممکن است از این داروها استفاده شود.

آیا باید قبل از مراجعه به دندانپزشک، فرزندم آنتی بیوتیک مصرف کند؟
در بیشتر موارد، خیر. در گذشته، پزشکان توصیه می کردند که افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال قبل از مراجعه به دندانپزشک یا انجام برخی اقدامات پزشکی یا دندانپزشکی، آنتی بیوتیک های «پیشگیرانه» مصرف کنند. اما اکنون، اکثر افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال در آن مواقع نیازی به آنتی بیوتیک ندارند. شما فقط در صورتی به آنتی بیوتیک های پیشگیرانه نیاز دارید که بیماری های قلبی خاصی دارید، مثلاً اگر در گذشته عفونت دریچه ای (به نام “اندوکاردیت عفونی”) داشته اید.
MVP معمولاً با زندگی روزمره کودک شما تداخلی ندارد. با این حال، معاینات منظم با پزشک توصیه می شود. کودکان مبتلا به MVP نیاز به پیگیری دوره ای با متخصص قلب کودکان دارند تا اطمینان حاصل شود که نشت دریچه میترال و ریتم غیر طبیعی قلب وجود ندارد.
دکتر فرشاد جعفری به صورت ویزیت حضوری یا مشاوره آنلاین پاسخ گوی سوالات شما در این زمینه می باشند. همچنین شما می توانید به توضیحات دکتر فرشاد جعفری در مورد پرولاپس دریچه میترال در قسمت پادکست گوش دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *