خدمات فوق تخصص قلب کودکان

متخصص قلب کودکان در تشخیص و درمان بیماری های قلبی در کودکان تخصص دارد. برخی از خدماتی که کاردیولوژیست اطفال به بیماران خود ارائه می دهد عبارتند از:

 • تشخیص و مدیریت بیماری مادرزادی قلبی: بسیاری از پزشکان بر اساس معاینات اولیه به وجود بیماری قلبی در کودک شک می کنند. تشخیص صحیح یک بیماری قلبی و برنامه ریزی درمانی دقیق و به موقع برای آن، از خدمات اصلی یک متخصص قلب کودکان می باشد. آنها از ترکیبی از تاریخچه پزشکی، معاینات فیزیکی و تست های تشخیصی مانند اکوکاردیوگرام (سونوگرافی قلب)، الکتروکاردیوگرام (ECG یا EKG برای اندازه گیری فعالیت الکتریکی قلب) و کاتتریزاسیون قلبی برای تشخیص دقیق مشکلات قلبی استفاده می کنند.
 • اکوکاردیوگرافی: این آزمایشی است که از امواج صوتی (سونوگرافی) برای ایجاد تصاویری از قلب و ساختارهای آن استفاده می کند. این می تواند نشان دهد که قلب چقدر خوب پمپاژ می کند و آیا هر گونه ناهنجاری در دریچه ها، دهلیزها، بطن ها یا عروق قلب وجود دارد یا خیر. برای اطلاعات بیشتر مقاله ” اکوکاردیوگرافی چیست” را مطالعه کنید. با انجام اکوکاردیوگرافی قلب جنین می توان بیماریهای قلب را قبل از تولد تشخیص داد.
 • اکوکاردیوگرام جنین: این آزمایشی است که از سونوگرافی برای بررسی قلب یک نوزاد متولد نشده (جنین) استفاده می کند. می تواند برخی از نقایص مادرزادی قلب را قبل از تولد تشخیص دهد و به برنامه ریزی برای زایمان و مراقبت های پس از زایمان کمک کند.
 • الکتروکاردیوگرافی (نوار قلب): این آزمایشی است که فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کند. این می تواند نشان دهد که آیا قلب به طور طبیعی می تپد یا هر گونه نامنظمی(آریتمی ) یا نشانه هایی از آسیب به عضله قلب وجود دارد.
 • هولتر مانیتورینگ: این آزمایشی است که فعالیت الکتریکی قلب را در یک بازه زمانی معین، معمولاً 24 ساعت ثبت می کند. می تواند به تشخیص آریتمی هایی(نامنظمی ضربان قلب) که ممکن است در نوار قلب معمولی نشان داده نشوند کمک کند.
 • تشخیص و مدیریت آریتمی(الکتروفیزیولوژی): این برای کودکانی است که ریتم قلب غیرطبیعی دارند، مانند تاکی کاردی فوق بطنی یا سندرم QT طولانی. روشهای مختلفی از جمله نوار قلب، هولتر، تست تیلت و مطالعه الکتروفیزیولوژی(که به روش آنژیوگرافی انجام می شود) برای شناخت مشکلات الکتریکی قلب وجود دارد. در صورتیکه قلب نیاز به ضربان ساز داشته باشد پزشک پیس میکر را برای کودک می گذارد. مقاله ” ضربان ساز یا پیس میکر چیست” را مطالعه کنید.
 • کاتتریزاسیون قلبی(آنژیوگرافی): این روشی است که از یک لوله نازک (کاتتر) برای دسترسی به قلب و عروق خونی استفاده می کند. می توان از آن برای تشخیص یا درمان برخی از مشکلات قلبی مانند نقایص مادرزادی قلب یا مشکلات دریچه استفاده کرد. دکتر فرشاد جعفری دارای فلوشیپ اقدامات مداخله ای قلب هستند و بسیاری از درمانهای بیماریهای مادرزادی قلب را توسط انژیوگرافی انجام می دهند. برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید( درمان با آنژیوگرافی)
 • آموزش خطرات قلبی عروقی: متخصصان قلب کودکان به بیماران و خانواده های آنها در مورد وضعیت قلبی کودک، گزینه های درمانی و اصلاح شیوه زندگی که می تواند سلامت کلی قلب کودک را بهبود بخشد، آموزش می دهد. این آموزش برای کودکانی است که دارای عوامل خطر برای ابتلا به بیماری قلبی هستند، مانند کلسترول بالا، فشار خون بالا، چاقی یا سابقه خانوادگی. متخصص می تواند به آنها کمک کند تا یاد بگیرند که چگونه از این شرایط پیشگیری یا مدیریت کنند. قسمت ” پایش سلامت قلب” را برای اطلاعات بیشتر ملاحظه کنید.
 • مدیریت فشار خون: این برای کودکانی است که فشار خون بالایی دارند، که می تواند به مرور زمان به قلب و سایر اندام ها آسیب برساند. متخصص می تواند با دارو، تغییر شیوه زندگی یا سایر درمان ها به آنها کمک کند تا فشار خون خود را کاهش دهند.
 • نارسایی قلبی: وقتی قلب کودک نتواند خون را به طور موثر پمپاژ کند، می تواند منجر به نارسایی قلبی شود. متخصصان قلب کودکان علت نارسایی قلبی را ارزیابی می‌کنند و استراتژی‌های درمانی را برای مدیریت این بیماری ایجاد می‌کنند، که ممکن است شامل داروها، تغییرات رژیم غذایی و در برخی موارد، مداخلات جراحی مانند پیوند قلب باشد.
 • تست ورزش: این آزمایشی است که فرد با دویدن روی تردمیل میزان عملکرد قلب، فشار خون و نوار قلب را در شرایط فعالیت اندازه گیری می کند.
 • مجوز ورزشی: متخصصان قلب کودکان نقش مهمی در ارزیابی اینکه آیا کودکان مبتلا به بیماری قلبی می توانند به طور ایمن در ورزش و سایر فعالیت های بدنی شرکت کنند، بازی می کنند. آنها راهنمایی هایی را در مورد سطوح مناسب فعالیت ارائه می دهند و به اطمینان از سلامت کودک در طول ورزش کمک می کنند.
 • ارزیابی و ارجاع برای جراحی: این برای کودکانی است که ممکن است برای اصلاح مشکلات قلبی خود، مانند نقص مادرزادی قلب یا اختلالات دریچه، به جراحی نیاز داشته باشند. متخصص می تواند وضعیت آنها را ارزیابی کرده و در صورت نیاز به جراح قلب کودکان ارجاع دهد. دکتر فرشاد جعفری با جراح های خوبی در همکاری هستند و در صورتیکه فرزند شما به جراحی نیاز داشته باشد، برگه مشاوره توسط دکتر فرشاد جعفری نگاشته می شود. برای اطلاعات بیشتر به قسمت ” جراحی قلب” در سایت مراجعه کنید.

به طور کلی، متخصصان قلب کودکان با تشخیص، درمان و مدیریت مسائل مختلف قلبی از نوزادی تا نوجوانی، نقش حیاتی در تضمین رفاه کودکان مبتلا به بیماری‌های قلبی دارند. یک متخصص قلب کودکان خوب ترکیبی از تخصص پزشکی، مهارت های ارتباطی، همدلی و اشتیاق واقعی برای مراقبت از کودکان مبتلا به بیماری قلبی دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *