صدای اضافی در قلب چیست؟ (heart murmur)

صدای اضافی در قلب چیست؟

سوفل قلبی (heart murmur) صدای اضافی است که متخصص قلب کودک هنگام گوش دادن به قلب با گوشی پزشکی می شنود. و چون در حالت عادی این صدا از قلب شنیده نمی شود، به آن صدای اضافی هم می گویند. سوفل قلبی معمولاً مانند یک “وزش باد” در قلب شنیده می شود. صداهای طبیعی قلب با بسته شدن دریچه های قلب و جریان خون در قلب ایجاد می شوند. دریچه های قلب ساختارهایی هستند که جریان خون را تنها در یک جهت حفظ می کنند. آنها مانند دری یک جهته کار می کنند که اجازه عبور خون به یک طرف را می دهند و اجازه بازگشت خون به حفره قبل را نمی دهند. وقتی پزشک فرزند شما را معاینه می کند، یکی از اجزا معاینه، گوش دادن به صداهای قلبی با استفاده از گوشی پزشکی می باشد. همانگونه که در شکل زیر می بینید، نقاطی در قفسه سینه هستند که در پزشک برای شنیدن صداهای قلبی، گوشی را در آن مکانها قرار می دهد.

سوفل قلبی زمانی اتفاق می افتد که صدای جریان خون در قلب یا رگ های خونی به اندازه ای بلند باشد که شنیده شود. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که قلب طبیعی است. همچنین ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که یک عارضه قلبی وجود داشته باشد که نحوه کار دریچه های قلب یا نحوه جریان خون در قلب یا عروق خونی را تغییر دهد.  در اینجا یادآور می شویم که هر صدای اضافی که در قلب شنیده شود لزوما نشانه بیماری در قلب نمی باشد. اگر پزشک شما صدای سوفل قلبی را بشنود، ممکن است از فرزند شما بخواهد که نفس خود را حبس کنید یا موقعیت خود را تغییر دهید. این به پزشک اطلاعات بیشتری در مورد سوفل قلبی فرزند شما می دهد.

آیا سوفل قلب به این معنی است که فرزندم مشکل قلبی دارد؟

افرادی که قلب و عروق خونی طبیعی دارند ممکن است سوفل قلبی داشته باشند. پزشکان به این سوفل های قلبی «بی گناه» می گویند(innocent heart murmurs). سوفل بی گناه ناشی از مشکل قلبی نیست. افراد در هر سنی می توانند سوفل قلبی بی گناه داشته باشند. اما سوفل های بی گناه به ویژه در کودکان، افراد جوان لاغر یا زنان باردار شنیده می شود.

علل شایع سوفل غیرطبیعی قلب چه هستند؟

  • مشکلات دریچه های قلب: اگر جریان خون بیشتر از دریچه های قلب عبور کنند و یا دریچه نتواند جلوی برگشت خون را بگیرد(نارسایی دریچه). اگر دریچه قلب دچار تنگی باشد.
  • مشکلات ساختمانی قلب: وجود نقص در دیواره قلب. مانند سوراخ دیواره بین بطنی.
  • تنگی در عروق اصلی قلب: مانند تنگی شریان آئورت.

آیا فرزندم به آزمایشات بیشتر نیاز خواهد داشت؟

وقتی پزشک شما برای اولین بار صدای سوفل قلبی را می شنود، می خواهد بداند که آیا این سوفل بی گناه است یا غیر طبیعی. آنها از شما سؤال می پرسند و معایناتی انجام می دهند. اگر سوفل قلب فرزند شما بی گناه باشد، نیازی به آزمایش و بررسی بیشتر ندارید. اگر متخصص قلب کودک شما فکر می کند که سوفل قلبی ممکن است غیر طبیعی باشد یا مطمئن نیست، ممکن است آزمایشی را برای تعیین علت آن تجویز کند. متداول ترین روش مورد استفاده، اکوکاردیوگرام است. این آزمایش از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از قلب شما هنگام تپش استفاده می کند. اکوکاردیوگرافی ساختمان و عملکرد قلب فرزند شما را نشان خواهد داد و علت سوفل قلبی را مشخص خواهد کرد. معاینه قلب و اکوکاردیوگرافی با دستگاههای پیشرفته توسط دکتر فرشاد جعفری در بیمارستان قلب شهید رجایی تهران انجام می شود.

آیا باید فرزندم با صدای اضافه قلبی، قبل از مراجعه به دندانپزشک آنتی بیوتیک مصرف کند؟

در صورتیکه صدای اضافه قلب فرزند شما، سوفل بی گناه باشد و نقصی در قلب نداشته باشد، به صرف صدای اضافه، نیاز به این کار ندارد. ولی در صورتیکه صدای اضافه ناشی از مشکلی در قلب باشد، ممکن است نیاز باشد قبل از اقدامات دندانپزشکی آنتی بیوتیک مصرف شود. شما می توانید در قسمت ” دانستنیهای سلامت قلب” به پادکست ” صدای اضافه در معاینه قلب کودک” گوش کنید.

دریافت نوبت از دکتر فرشاد جعفری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *